Düğününüzün tam da hayal ettiğiniz gibi geçmesi için en önemli detaylardan birisi gelinliğinizin tam da hayallerinizdeki gibi olmasıdır. Dolayısıyla gelinlik modelleri arasından size en uygununu bulmak için doğru adımlar atmak son derece önemlidir. Biz de bu yazımızda size birkaç ipucu vermek istedik ve gelinlik alışverişinde bilmeniz gereken 7 şeyi bir araya getirdik!

1. Beğendiğiniz modeli bulmak için araştırma yapın

Düğün dergilerinin sayfalarında kaybolmak, gelinlik firmalarının web sitelerinde bol bol pencere açmak, Pinterest’ten saatlerce ilham almak, stilini en çok beğendiğiniz ünlülerin düğün fotoğrafları arasından kopya çekmek… Tüm bu yöntemlerle görsel bir araştırma yapın ve favori modellerinizi bir araya getirdiğiniz bir klasör oluşturun. Ardından beğenmiş olduğunuz modellerin ortak özelliklerine bakın. “Sırtı açık modelleri mi beğeniyorsunuz, kabarık eteklerden mi hoşlanıyorsunuz?” gibi ortak detayları keşfedin. Bu keşifler sizin gelinlik seçiminizde ciddi bir yol açacaktır.


2. Beden konusuna dikkat

Gelinlik modelleri normalde giydiğiniz giysilerden bir ya da iki beden daha büyüktür. Dolayısıyla gelinlik mağazasında gelinlik seçerken büyük rakamlar duyduğunuzda gözünüz korkmasın. Eğer düğün gününe kadar kilo vermeyi hedefliyorsanız bile şu anki bedeninize göre gelinlik alın ve risk almayın!

3. Alışveriş için en ideal zaman

Bir gelinliğin hazırlanması 8 aya kadar vakit bile bulabilir. Hazır olduğunda aksesuar vb detaylar için de bir zamana ihtiyacınız olacağını unutmayın.

4. Her şeyden önce düğün temasını belirleyin

Gelinliğinizi seçmeden önce düğününüzün temasını belirleyin. Çünkü düğün teması gelinlik tarzınızın da belirleyicisi olacak. Eğer bir kır düğünü düzenleyecekseniz zarif ve sade, eğer havuz partisi konseptli bir düğün yapacaksanız daha şaşalı, eğer deniz kenarında bir düğün yapacaksanız çok daha sade bir gelinlik ihtiyacı doğacaktır.

5. Üç kelime oyunu oynayın

Gelinlik modeli belirlerken deneyebileceğiniz en iyi yöntemlerden birisi de üç kelime oyunudur. Bu üç kelime “klasik, vintage ve konforlu” olabilir ya da “romantik, göz alıcı ve güzel” olabilir. Bu üç kelime, gelinliğinizi seçerken çok daha belirgin davranabilmenizi ve daha net kararlar verebilmenizi sağlayacaktır.

6. Seçim yaparken kalabalığı önleyin

Biliyoruz, bu özel anda yanınızda anneniz, kardeşiniz, en yakın dostlarınız, en sevdiğiniz iş arkadaşlarınız, kuzenleriniz; herkesin olmasını istersiniz. Ama unutmayın, bu bir sosyalleşme anından ziyade, bir karar verme anı olacak. Dolayısıyla ne kadar çok kişi olursanız o kadar çok kafadan ses çıkacağını ve sizin de karar vermenizin bir o kadar zorlaşacağını unutmayın. Maksimum 3-4 kişi ile gelinlik alışverişi yapmanızı öneririz.

7. Aksesuar seçimine önem verin

Ayakkabılardan bileziğe, saç aksesuarlarından küpelere; gelinlik seçimi kadar önemli olan bir diğer detay da aksesuar seçimidir. Gelinliğinizi seçtikten sonra gelinlik aksesuarları seçimi için de kendinize rahat rahat araştırma yapıp deneyebileceğiniz bir zaman dilimi bırakmayı unutmayın.

Bir yanıt yazın